Kada kapavietė pripažįstama neprižiūrima

Artėja Vėlinės, tad jau dabar žmonės skuba į kapines tvarkyti artimųjų kapų, mintyse vėl pabūti su tais, kurie buvo mums tokie brangūs… Tačiau stropiai šluodami savo kapavietę, sodindami gėles ar kitaip ją puošdami, pastebime ir apleistų, neprižiūrėtų kapelių. Kartais senjorai iš gailesčio apgrėbsto ir juos…

 Galioja taisyklės

Tačiau tokioms kapavietėms galioja Kapinių tvarkymo taisyklės, kurias nutarimu patvirtino Vyriausybė. Dar vienas dokumentas – Leidimo laidoti neprižiūrimose kapavietėse išdavimo tvarkos aprašas – nustato, kokiais pagrindais remiantis leidžiama laidoti  apleistose kapavietėse.

Artimieji pirmiausia įspėjami

Ilgiau kaip metus neprižiūrimos kapavietės artimieji raštu yra įspėjami kapinių prižiūrėtojo, kad sutvarkytų kapavietę. Taip pat paaiškinama, kas gali atsitikti, jei kapas ir toliau nebus tvarkomas. Artimiesiems ignoruojant įspėjimą, po metų nuo pranešimo išsiuntimo kapinių prižiūrėtojas per 5 darbo dienas raštu informuoja savivaldybės administraciją apie netvarkomą kapavietę ir pateikia jos duomenis. Nurodomas kapinių pavadinimas, kvartalo numeris, kapavietės numeris. Taip pat kiek šioje kapavietėje yra palaidotų žmonių, jų vardus, pavardes, palaidojimo datas, kada asmuo buvo palaidotas paskutinį kartą. Pažymima, ir koks nustatytas kapo ramybės laikotarpis, kokie kapavietės matmenys,  pateikiama kita informacija.

Toks pranešimas per 5 darbo dienas patalpinamas  tos savivaldybės interneto svetainėje.

Kada nusprendžia kapavietę pripažinti neprižiūrima

Sprendimą dėl kapavietės pripažinimo neprižiūrima ne anksčiau kaip po 2 metų ir ne vėliau kaip po 3 metų nuo datos, kai savivaldybės tinklalapyje paskelbta apie galbūt neprižiūrimą kapavietę, priima savivaldybės administracijos sudaryta komisija. Prieš tai ne rečiau kaip 3 kartus per metus ir ne dažniau kaip kas 3 mėnesius, apžiūrėjusi šią kapavietę.

 Kas turi pirmumo teisę laidoti neprižiūrimoje kapavietėje

Apie komisijos priimtą sprendimą paskelbiama per 3 darbo dienas savivaldybės interneto tinklapyje.

Norintiems apžiūrėti tokią kapavietę gyventojams reikia per 20 darbo dienų raštu kreiptis į savivaldybės administraciją ar jos įgaliotą asmenį, nurodant pageidaujamos apžiūrėti kapavietės duomenis, kurie paskelbti savivaldybės tinklapyje.

Savivaldybė turi per 20 darbo dienų priimti sprendimą dėl tokios kapavietės priežiūros. Pirmenybė teikiama palaidotų žmonių giminaičiams ar tose kapinėse, kurioje yra neprižiūrima kapavietė, palaidotų žmonių giminaičiams.

Kiek trunka kapavietės ramybės laikotarpis

Pripažintose neprižiūrimomis kapavietėse leidžiama laidoti asmenis turint rašytinį leidimą. Tai yra, jei pagal Kapinių tvarkymo taisykles kapavietėje galima laidoti ir praėjo ne mažiau kaip 25 metai nuo kapo ramybės laikotarpio pabaigos, t. y. praėjus ne mažiau kaip 50 metų po paskutinio palaidojimo kape. Kokia konkreti kapo ramybės laikotarpio trukmė, sprendžia kapinių prižiūrėtojas.

Tie, kam yra suteikiama teisė laidoti pripažintoje neprižiūrima kapavietėje, turi išsaugoti kapo paminklą ir jame esančius įrašus apie kapavietėje palaidotus žmones.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.