Nuostabioji Roma liudija tūkstantmečių istoriją…
Tikriausiai niekas nesiginčys, kad vienas reikšmingiausių pasaulio miestų yra Roma. Tad visada norėjosi apsilankyti ten, kur susipina senovės didybė ir šiuolaikinis gyvenimas, o kiekvienas akmuo ir pastatas pasakoja tūkstantmečius siekiančią istoriją. Ypatingai tą jausmą pajunti, kai po šį miestą vaikštai vienas, ilgėliau sustodamas ir besigrožėdamas tuo, kas ypač sužavėjo.
Roma – miesto šaknys ir istorija
Roma įsikūrusi Italijos pietuose, prie Tibro upės. Miesto istorija prasideda 753 metais prieš Kristų, kai, pagal legendą, dvyniai Romulas ir Remas jį įkūrė. Nuo tada Roma tapo galinga imperija, valdžiusia didžiąją dalį Europos, Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų. Romanų imperija sugebėjo sukurti ne tik įspūdingą karinę ir politinę galią, bet ir padėti pamatus vakarų civilizacijai. Romos imperijos didybę simbolizuoja dar ir dabar išlikę pastatų sienos, fragmentai.
Visame pasaulyje garsus Koliziejus buvo pastatytas ant senosios Nerono aukos vietos, pagal imperatoriaus Vespaziano įsakymą. Jis galėjo talpinti apie 50 000–80 000 žiūrovų, kurie stebėjo kovas ir įvairius renginius iš penkių aukštų. Čia vyko žiaurūs gladiatorių turnyrai, žvėrių kovos, nuteistųjų nusikaltėlių egzekucijos, netgi jūros mūšiai, pilnai užpildžius Koliziejų vandeniu.
Žlugus imperijai, Koliziejus tapo nebenaudojamas, o jame vėliau įsikūrė brolijos, ligoninės, eremitai.
Trajano turgus – pirmasis pasaulyje prekybos centras
Einant link Koliziejaus, akys užkliūna už Trajano turgaus, kuris yra vienas iš įspūdingiausių senovės Romos pastatų liekanų ir griuvėsių. Šis milžiniškas kompleksas, pastatytas imperatoriaus Trajano laikais (apie 100–110 m. po Kr.), buvo laikomas pirmuoju pasaulyje prekybos centru. Komplekse buvo įrengtos parduotuvės, biurai ir administraciniai biurai. Čia vyko kasdienė prekyba, buvo sandėliuojami produktai, o įvairūs prekybininkai ir verslininkai vykdė savo veiklą. Turgus taip pat buvo svarbus romėnų administracijos centras, kuriame dirbo valstybės pareigūnai, prižiūrintys prekybos ir rinkos veiklą.
Turgus buvo skirtas pagerinti prekybos ir administravimo infrastruktūrą Romoje, kuri tuo metu buvo didžiausias pasaulio miestas ir komercinis centras.
Jei nebuvai prie Trevi fontano – reiškia nebuvai Romoje…
Vienas žymiausių Romos objektų – Trevi fontanas, kurio turtinga ir įdomi istorija prasideda dar Antikos laikais. Romos imperijos laikotarpiu romėnai pastatė akveduką Aqua Virgo, kuris buvo skirtas aprūpinti miestą vandeniu. Šio akveduko statyba prasidėjo 19 m. pr. Kr., kai Agripa, vienas iš imperatoriaus Augusto patarėjų, inicijavo projektą. Aqua Virgo tiekė vandenį į įvairias Romos vietas, įskaitant viešąsias pirtis ir fontanus. Dabartinis fontanas buvo baigtas 1762 metais, jis pastatytas baroko stiliumi. Fontano išvaizdą suprojektavo italų architektas Nicola Salvi, kuris laimėjo konkursą dėl fontano dizaino 1732 metais. Fontano aukštis – 26,3 m, o plotis – 49,15 m.
Trevi fontanas yra ypatingas savo mitologinėmis figūromis ir simbolika. Centrinė figūra fontane yra Neptūnas, jūros dievas, kuris simbolizuoja vandens galią ir grožį. Jį supa tritonai ir jūros arkliukai, kurie atspindi skirtingas jūros būsenas – vienas ramus, o kitas audringas. Ši alegorija perteikia žmogaus ir gamtos sąveiką.
Praktiški patarimai, jei keliaujate į Romą
Nors senjorai dažniausiai renkasi keliones su agentūromis, vis dėlto ne vienas nutaria pasimėgauti laisve patirti įspūdžius pagal savo norą, o ne ten, „kur nuves“. Iš tiesų, nereikia baimintis, kad nežinomoje šalyje, mieste galite pasiklysti, nuogąstauti, jog išėję iš viešbučio ar kitų apartamentų, kuriuose apsigyvenote, nerasite kelio atgal. Kiek teko lankytis šalių, vietiniai turistus mėgsta, nuoširdžiai stengiasi padėti, išaiškinti. Ne problema ir tai, kad nemokate kalbos. Visada jums parodys kelią, jei pasakysite pavadinimą, kur norėtumėte patekti. Ir kalbėdami, ir rankų mostais, netgi palydės geroką atkarpą… Svarbiausia, nebijoti paklausti.
Romiečiai – ne išimtis, kiekvienas, kurį užkalbinsite (beje, jie irgi ne visi supranta angliškai), nuoširdžiai stengsis padėti. Ir nesvarbu, ar tai vyresnis, ar jaunas skubantis žmogus, gatvės prekiautojas ar klientų laukiantis kavinės darbuotojas.
Norintiems sutaupyti
Ir vykstant iš oro uosto, ir mieste visada jūsų laukia paslaugūs taksi vairuotojai. Tačiau jei taupote pinigus, iš Fiumičino ar Čiampino oro uostų miesto pagrindinę geležinkelio stotį Termini galima pasiekti traukiniu ar autobusu.
Romoje labai paprasta naudotis viešuoju transportu. Metro nurodytos visos stotelės, kryptys, tad nesudėtinga nukakti ten, kur jums reikia. Bilietus galima nusipirkti čia pat esančiuose automatuose. Prieš įeinant bilietą reikia nuskanuoti. Jeigu netyčia nuvažiavote ne ta kryptimi ar per toli, ne bėda – paprasčiausiai išlipkite ir persėskite į kitą metro. Bilietas, kuris kainuoja 3,50 euro, galioja 100 minučių, svarbiausia, nereikėtų išeiti iš metro zonos. Važiuodami metro stebėkite stotelių pavadinimus, kurie yra nurodomi ekranuose.
Autobusuose bilietai, kainuojantys 1,50 euro, neparduodami, juos reikėtų įsigyti vietose, kur prekiaujama tabako gaminiais, užėjus į informacijos centrus, automatuose. Įlipus į autobusą bilietą reikia pažymėti. Jei nelabai aišku, kaip tai padaryti, nesidrovėkite paprašyti šalia esančių – tikrai mielai padės…
Kainos kavinėse, parduotuvėse praktiškai nesiskiria nuo lietuviškų. Todėl tikrai brangiai nekainuos pavalgyti ar paragauti itališkų patiekalų. Ypatingai taupantys visada gali nusipirkti produktų prekybos centruose ar mažesnėse parduotuvėlėse.
Reikia tik pabandyti…
Tad sugalvojus keliauti savarankiškai, senjorams nereikėtų nuogąstauti, kad kažkas nepasiseks. Galbūt pirmą kartą praverstų vaikų, anūkų kompanija, tačiau kartu „išsprendus“ klausimus, kurie kyla lankantis kitose šalyse, galima leistis į keliones vieniems arba su draugais, bendraminčiais. Nes savarankiškai užsisakant ir lėktuvų bilietus, ir viešbučius, nereikia kelionių agentūroms mokėti už paslaugas…
Genovaitė Kazielienė
Autorės nuotraukos