Gaminame  iš kalakutienos

Kalakutiena – labai  vertinga mėsa, ypač tinkama vyresnio amžiaus  žmonėms, nes yra mažai kaloringa.

Iš kalakutienos galima pagaminti labai daug patiekalų. Kartais sakoma, kad kepta ar virta kalakutiena yra labai sausa. Žinovai aiškina, jog taip atsitinka todėl, kad ji yra arba per ilgai kepama (verdama), arba ruošiama per aukštoje temperatūroje. Kalakutieną reikia kepti trumpiau negu kiaulieną, jautieną ar netgi vištieną.

Kaip atšildyti (atlaidinti) kalakutą?
Norint atšildyti jau sušaldytą kalakutą, rekomenduojama jį maždaug porai parų padėti į šaldytuvą ar kitą patalpą, kur temperatūra yra vos keliais laipsniais aukščiau nulio. Tokiomis sąlygomis atlaidintas kalakutas nepraras skysčių ir išlaikys puikias skonines savybes.

 Šventinis kalakutas

Kalakutas

2 šaukštai aliejaus, 

0,5 stiklinės grietinės,

šaukštas mairūnų, citrinos sultys, druskos, pipirų.

Įdarui:
stiklinė razinų, stiklinė anakardžių ar kitokių riešutų, stiklinė migdolų,

0,5 stiklinės džiovintų abrikosų, 

2 šaukštai sviesto,

0,5 stiklinės grietinės,

0,5 stiklinės cukraus, 

2 šaukštai supjaustytų petražolių lapelių. 

Spanguolių tyrė: 

500 g spanguolių,

3 obuoliai,

0,5 stiklinės cukraus.

 Paruošimas

Kalakutą nuplauname, apšluostome, įtriname druska ir pipirais, pašlakstome citrinos sultimis ir paliekame pusvalandžiui. Razinas, riešutus ir abrikosus nuplauname. Migdolus suberiame kelioms minutėms į verdantį vandenį, išgriebiame, perliejame šaltu vandeniu, nulupame. Abrikosus supjaustome. Puode išlydome sviestą, suberiame migdolus, razinas, abrikosus ir riešutus, pakepiname maišydami 3 min. ant lėtos ugnies. Suberiame cukrų, pakaitiname, kad ištirptų. Suberiame petražolių lapelius, įpilame grietinę, išmaišome. Nukeliame nuo ugnies, ataušiname, sudedame į dubenėlį.

Kepimas

Kalakutą įdedame į aliejumi pateptą skardą, įpjauname ir įdarome. Storu siūlu susiuvame, patepame aliejumi, pabarstome mairūnais, įpilame 2 šaukštus vandens, įdedame į įkaitintą orkaitę. Kepame 2-2,5 val. 180°C, retkarčiais palaistydami išsiskiriančiu skysčiu. Po valandos skardą išimame, sparnelius ir šlauneles apvyniojame folija, kad neišdžiūtų ir neapdegtų. Prieš kepimo pabaigą kalakutą patepame grietine, kad odelė pasidarytų traški.

Spanguolių tyrė

Spanguoles nuplauname. Obuolius nulupame, perpjauname, pašaliname sėklalizdžius ir smulkiai supjaustome. Į mažą puodą įpilame 2-3 šaukštus vandens, sudedame obuolius, uždengiame, paviriname 10 min., įberiame pusę spanguolių, cukrų, viriname, kol pasidarys skysta masė. Po 5 min. beriame likusias spanguoles, dar paviriname, viską pertriname per sietelį.

Kalakutų kaklų sultinys

  • 3 kaklai po~500g.
  • 3 l vandens
  • 3 morkos
  • 1 česnako galva
  • 1 svogūno galva
  • 3 saliero stiebai
  • sauja petražolių lapų su koteliais
  • 2-3 rozmarino šakelės
  • lauro lapelių, juodųjų ir kvapniųjų pipirų, druskos
  • šlakelis aliejaus
  1. Kaklus peiliu tarp slankstelių padaliname per pusę.
  2. Didelio puodo dugną suvilgome aliejumi, įkaitiname ir jame vartydami apkepame kalakutų kaklus, kol mėsa ims ruduoti.
  3. Beriame per pusę perpjautą svogūno galvą, skersai perpjautą česnako galvą (taip, kad visos skiltelės būtų perpjautos per pusę), stambiai pasmulkintas morkas ir salierų kotus.
  4. Pamaišydami apkepame 3-5 minutes.
  5. Pilame į puodą vandenį, palaukiame kol užvirs.
  6. Sumažiname ugnį iki mažiausios, suberiame prieskonius ir žoleles, uždengiame ir verdame ant mažos ugnies 2,5val.
  7. Nukaičiame, nukošiame per sietelį, atvėsiname.

Išvirus gausite ryškaus skonio aromatingą sultinį, kuris tiks sriuboms, padažams ar troškiniams gaminti.

Papračiausia sriuba: į sultinį įberkite smulkių makaronų ir pavirkite kelias minutes, tuo metu nuimkite mėsą nuo kaklų, susmulkinkite ir berkite į puodą su makaronais. Pavirkite dar porą minučių, nukaiskite, pasūdykite, jei reikia. Patiekdami užbarstykite smulkiai kapotų petražolių lapelių.

Kalakutienos maltiniai (kotletai)

 800 g kalakutienos,
100 g pažiedėjusio batono,
2 šaukštai grietinės,

3 kiaušiniai,
2 šaukštai razinų,

100 g migdolų,
truputis sviesto, druskos, pipirų,
muskato, petražolių lapelių.

Mėsą, išėmus kaulus, sumalti kartu su pamirkytu ir nuspaustu batonu. įmuš­ti kiaušinius, įpilti grietinės, suberti razinas, kapotas petražoles, pagardinti prieskoniais. Migdolus nuplikyti, nulupti ir sukapoti. Iš mėsos daryti nedidelius maltinukus, apšlakstyti tirpintu sviestu, suvynioti į foliją ir kepti karštoje orkaitė­je. Patiekti su riebaluose keptomis bul­vytėmis, virtomis arba šviežiomis daržo­vėmis. (4-5 porcijos)

3 komentarai “Gaminame  iš kalakutienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.